دوربین مدار بسته ، قیمت دوربین مدار بسته

دوربین مدار بستهدوربین­های مدار بسته را می­توان یکی از بهترین گزینه­ ها برای حفظ امنیت محیط­های مختلف از جمله ورودی ساختمان­های مسکونی، ادرات، مغازه­­ها، فروشگاه­ها و… دانست. امروزه تقریباً برای هر محیطی که افراد به دنبال ایجاد حفظ امنیت برای آن هستند از دوربین مدار بسته استفاده می­شود. در این مطلب بیشتر در مورد دوربین مدار بسته صحبت خواهیم نمود:

دوربین مدار بسته

دوربین­ مداربسته دوربین­هایی هستند که در محلی خاص نصب شده و تصاویر رفت­ و آمدها را ثبت و ضبط می­کنند. این تصاویر ضبط شده به یک یا چند سرور ارسال خواهند شد. به کمک این دوربین­ها می­توان امنیت قابل قبولی را برای محیط­های مختلف فراهم نمود. در واقع امروزه دوربین­های مدار بسته به یکی از لازمه­های ایجاد امنیت برای محیط­های کوچک و بزرگ تبدیل شده­اند.

البته کاربرد بسیاری که این دوربین­ها داشته باعث شده روز به روز تنوع آن­ها نیز بیشتر شود و به راحتی بتوان بسته به شرایط بهترین دوربین مدار بسته را برای محیط موردنظر انتخاب نمود. مدل این دوربین­ها، از نظر نحوه تولید، نوع کاربرد، انتقال تصویر، مشخصات فنی، شکل ظاهری، محل کاربرد، انتقال تصاویر و… با هم متفاوت می­باشد.

 

قیمت دوربین مدار بسته

یکی از برترین فروشگاه های دوربین مدار بسته ، فروشگاه دیده بان است که شما به آسانی می توانید قیمت دوربین مداربسته به همراه انواع تجهیزات جانبی مانند هارد و کابل را در آنجا بررسی نمایید و محصول مورد نظر خود را بصورت آنلاین خریداری نمایید.

 

دسته­ بندی دوربین­های مدار بسته

به طور کلی دوربین­های مدار بسته به دو دسته کلی، آنالوگ و دیجیتال تقسیم خواهند شد. در ادامه بیشتر هر یک از این دسته­بندی­ها و نیز مزایا و معایبی که داشته را با هم مرور خواهیم نمود:

1. دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین­های آنالوگ از طریق سیگنال ویدیویی، تصویر را انتقال می­دهند. این نوع از دوربین­ها اولین نسل دوربین مدار بسته به شمار آمده و هنوز نیز دارای بیشترین استفاده هستند. در دوربین­های آنالوگ ابتدا تصاویر ضبط شده به دستگاه DVR ارسال شده و بعد از طی کردن پروسه پردازش، در نهایت به فرمت دیجیتال تبدیل خواهند شد.

به طور کلی یک دوربین مدار بسته آنالوگ از یک یا چند دوربین آنالوگ، دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر، کابل کواکسیال به منظور اتصال دوربین­ها به دستگاه DVR و فیش BNC تشکیل شده است.

مزایای دوربین مدار بسته آنالوگ

فاکتورهای زیر سبب شده که بتوان از دوربین­های آنالوگ برای محیط­های مسکونی و کسب­وکارهای کوچک بهره برد:

 1. برخورداری از قیمت مناسب
 2. دارای سیستم کوچک
 3. قابلیت نصب آسان

 

ساختار دوربین مدار بسته آنالوگ

در ساخت دوربین­های آنالوگ از تجهیزات زیر بهره گرفته می­شود:

 1. کابل ارتباطی
 2. لنز
 3. بردآنالیز و تولید تصویر
 4. بدنه یا housing

معایب دوربین مدار بسته آنالوگ

این دوربین­ها در کنار مزایایی که داشته بدون عیب نیز نیستند. موارد زیر را می­توان معایب این نوع دوربین دانست:

 1. کیفیت پایین­تر در مقایسه با دیگر دوربین­ها
 2. ارتباط با سیم و هزینه بالای سیم کشی
 3. ایجاد بی کیفیتی و ناامنی به دلیل وجود سیم

دوربین آنالوگ HD

در بین دوربین­های مداربسته آنالوگ، نمونه HD از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است و به خوبی توانسته انتظارات نسبی افراد از یک دوربین مداربسته خوب را برآورده سازد. البته این دوربین با وجود کیفیت مطلوبی که داشته از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.

در این نوع دوربین چهره افراد به خوبی واضح و قابل تشخیص خواهد بود. از این رو می­توان روی فیلم ضبط شده توسط این نوع دوربین به عنوان منبعی معتبر برای کسب مدرک جرم حساب باز نمود. دوربین­های آنالوگ HD را می­توان در انواع زیر یافت:

 1. HD-CVI
 2. HD-SDI
 3. AHD
 4. HD-TVI

 

2. دوربین مداربسته دیجیتال یا IP

دوربین­های مداربسته دیجیتال، به نام­های دیگری چون دوربین IP و دوربین تحت شبکه نیز معروف هستند. این دوربین­ها همانطور که از نام آن­ها پیداست به منظور تحلیل و ارسال داده­های تصویر و صدا از امواج دیجیتالی بهره گرفته خواهد شد.

برای راه­اندازی دوربین­های تحت شبکه به سوئیچ شبکه نیاز است تا بتوان به این شکل بین دوربین­ها و سیستم­های اتصالی ارتباط برقرار نمود. برای مشاهده تصاویر ضبط شده توسط این دوربین­ها به صورت آنلاین و از طریق اینترنت محل موردنظر باید آدرس IP دوربین را تنظیم کرد. همچنین برای این دوربین­ها نیز باید یک مودم روتر تهیه شود.

 

اجزای تشکیل دهنده دوربین دیجیتال

دوربین­های مداربسته IP غالباً از اجزای زیر تشکیل شده­اند:

 1. سنسور تصویر
 2. لنز
 3. پردازشگر تصویر
 4. چیپ فشرده سازی
 5. چیپ شبکه

 

مزایای دوربین مدار بسته دیجیتال

 1. امکان ارسال همزمان تصویر، صدا و برق در بستر شبکه
 2. کیفیت تصویر مطلوب

 

معایب دوربین مدار بسته دیجیتال

 1. برخورداری از قیمتی بالا
 2. دارای محدودیت پهنای باند

 

انواع دوربین مدار بسته از نظر شکل ظاهری و کاربرد

دوربین­های مداربسته همچنین از نظر شکل ظاهری و کاربرد در انواع زیر قابل تهیه هستند:

 1. دوربین مدار بسته دام
 2. دوربین مدار بسته صنعتی
 3. دوربین مدار بسته بولت
 4. دوربین مدار بسته مینیاتوری
 5. دوربین مدار بسته اسپید دام یا چرخشی
 6. دوربین مدار بسته دید در شب یا مادون قرمز

 

انواع دوربین مدار بسته از نظر قاب و پوشش

 1. دوربین مدار بسته Out-door
 2. دوربین مدار بسته In-door

 

انواع دوربین مداربسته بر اساس کیفیت تصویر

از نظر میزان کیفیت تصویر نیز می­توان دوربین­های مدار بسته را در انواع مختلف یافت. تا حدودی کیفیت دوربین تعیین کننده میزان شفافیت تصویر است. این در حالی است که در کل کیفیت تصویر با معیار مگاپیکسل سنجیده می­شود. از این رو برای بالا بودن کیفیت تصویر نیاز است که تعداد پیکسل­های تشکیل دهنده آن نیز بیشتر باشد. به طور کلی می­توان دوربین­ها را با کیفیت تصویر زیر در بازار یافت:

 1. یک مگاپیکسل
 2. دو مگاپیکسل
 3. سه مگاپیکسل
 4. چهار مگاپیکسل
 5. پنج مگاپیکسل
 6. هشت مگاپیکسل

 

انواع دوربین مداربسته براساس نوع لنز

یکی دیگر از مواردی که می­توان براساس آن به تقسیم­بندی دوربین­های مداربسته پرداخت نوع لنز آن­هاست. به طور کلی از نظر نوع لنز، دوربین­ها در انواع زیر قابل تهیه هستند:

 1. دوربین با لنز ثابت یا فیکس : لنزی با فاصله کانونی ثابت، غیرقابل تغییر بودن زاویه دیدن آن و مناسب برای محیط­هایی با حساسیت کمتر
 2. دوربین با لنز متغیر : دارای قابلیت تنظیم فوکوس، امکان تغییر فاصله کانونی
 3. دوربین با لنز متغیر موتورایز : قابلیت تغییر فاصله کانون با موتور و امکان فوکوس خودکار

 

خرید بهترین دوربین مدار بسته

 

در این مطلب ما سعی کرده به طور کامل در مورد انواع دوربین مدار بسته صحبت کنیم. این که بهترین دوربین کدام است کاملاً به شرایط محل موردنظر، میزان امنیت موردنیاز و همچنین بودجه شما بستگی خواهد داشت.

لذا شما می­توانید در فروشگاه دیده­بان، با طرح انتظارات خود، بهترین مشاوره را در خصوص خرید یک دوربین مدار بسته باکیفیت و قیمت مناسب دریافت کنید.